Respektující výchova

8 900 Kč
Varianta

Kurz respektující komunikace v praxi

TŘÍMĚSÍČNÍ KURZ
Respektující výchova

Kurz, který vám dá jistotu, že jste na správné cestě! 

Detailní informace

Detailní popis produktu

 

Možná se v něčem poznáte...

Chtěli byste své děti vychovávat s respektem, ale nejste si jistí, co to vlastně v praxi znamená, protože jste to sami nezažili...

Často slyšíte, že respektující výchova vede k tomu, že si děti dělají, co chtějí, a to ve vás vzbuzuje obavy... 

Přesto cítíte, že nechcete děti vychovávat autoritativně, není vám příjemné dávat příkazy a vyžadovat poslušnost...   

Možná už jste o respektující výchově četli knihy, sledujete profily, které ji nabízejí, a vše vám dává velký smysl...

Některé tipy už zkoušíte a jste nadšení, když se daří... Ale jsou to takové kousky a vy byste potřebovali  tu skládačku celou.

Cítíte, že to je cesta pro vás, ale uvítali byste nějaké vedení, abyste měli jistotu, že jdete správným směrem...

Chcete mít jistotu, že děláte všechno pro to, aby z vašeho dítěte roste slušný, ohleduplný a zdravě sebevědomý člověk...

A moc byste si přáli, aby ve vás dítě cítilo bezpodmínečnou podporu a přišlo za vámi, kdykoliv mu není dobře...

Představte si, že...

... s jistotou rozeznáte, kdy dítě potřebuje, abyste se na něj napojili a pomohli mu vyznat se v tom, co prožívá...

... umíte v takové situaci naslouchat tak, že dítě cítí, že ho skutečně vnímáte a berete vážně, i když vám racionálně přijde, že "o nic nejde"...

... vést s dítětem empatické rozhovory, které pomůžou dítěti zvládnout emoce a přijít na to, co nejlepšího může v dané situaci udělat...

... máte několik možností, jak pevně, laskavě a konstruktivně zareagovat, když dítě dělá něco, co překračuje vaše hranice...

... dokážete neútočně a pevně říct, že něco už je "přes čáru" a dát jednoznačnou, klidnou stopku...

... umíte efektivně komunikovat ve vypjatých situacích, kdy vám něco v chování dítěte vadí a dítě reaguje vzdorem... 

... máte natrénovaný postup, jak vytvářet s dětmi skutečné dohody, kdy je dítě rovnocenným partnerem, a ne že řeknete "dohodli jsme se, že..." (což není dohoda, že?:)

... dokážete "chválit" dítě tak, abyste rozvíjeli jeho zdravou sebedůvěru, kompetentnost a odolnost

Moje děti nejsou psi, abych je domestikovala...

„Potřebovali jsme fungovat a následovaly ty vzorce, co jsem znala z domu. Buď budeme fungovat, nebo začnu vyhrožovat, zakazovat... A mě to zabíjelo - to plýtvání mojí energie na tyhle nesmysly. A nejvíc nepříjemný byly ty pokyny! Já jsem říkala, co mají dělat - holčička 4 roky, kluk 7, výsledek byla totální pasivita. A lidi vám kolem říkají „na tebe to, Alenko, taky fungovalo“, a já jsem si načítala knížky, a říkala jsem si 'přece to nejsou psi, abych je domestikovala'." 

ALENA

Představuji vám kurz
RESPEKTUJÍCÍ VÝCHOVA

Tříměsíční kurz, kde se budeme učit o tom, co je podstatou respektu vůči dětem, a hlavně trénovat, jak to dělat v praxi. 

Kurz má 12 setkání v týdenních intervalech a v době mezi setkáními účastníci doma systematicky praktikují a zkoušejí nové dovednosti.  

V kurzu se prolíná rovina komunikačních dovedností s uvědoměním toho, jaká přesvědčení či očekávání mohou při jejich rozvoji stát v cestě.

Součástí kurzu je pracovní sešit a se stručně pojatou teorií a aktivitami, které prohlubují proces učení.

V kurzu se vám propojí všechny dílčí zkušenosti s respektující výchovou v jeden smysluplný celek. 

Jde o kurz, který propojuje praxi respektující komunikace s vědou o zdravém rozvoji mozku, a tak vyvrací veškeré pochybnosti o tom, jestli má respektující výchova smysl.

Já vím, ty chceš toho plyšáka...

Já si můžu něco přečíst, ale já jsem to poprvé zažila... že někdo dělá to, co učí... Že děláte to aktivní naslouchání... jak jste nás v tom kurzu moderovala...  všechno, co kdo řekl, jste uznala, prostě to, co jste nás učila, jste dělala, a já jsem to ještě nikdy takhle nezažila! U žádnýho člověka. Tu laskavost... všude je toho plnej internet, ale vy jste první, u koho to cítím, že to dělá! 

A naprosto zásadní pro mě bylo to UZNÁNÍ! Je jedno jestli dítě nebo dospělý, a je jedno, jestli já si o tom něco myslím... prostě uznat, že to tak mají! „Já vím, ty chceš toho plyšáka, a teď jsme daleko 150 kilometrů a už tam jet nemůžeme..."

 

DENISA

Co se v kurzu učíme?

ROZLIŠOVAT NAŠÍ INTERPRETACI OD REALITY

Cokoliv dítě říká nebo dělá, naše mysl na to automaticky reaguje - interpretuje situaci. Tato interpretace bývá emočně zabarvená a může negativně ovlivňovat, jak přistoupíme k danému chování.

VNÍMAT POTŘEBY ZA CHOVÁNÍM DÍTĚTE

Když se dítě nějak chová - tj. něco říká a dělá, chce si naplnit nějakou potřebu nebo víc potřeb. Když vnímáme, o jakou potřebu jde, máme větší šanci situaci uspokojivě řešit. 

EMPATICKY NASLOUCHAT

Když dítě prožívá nepříjemné emoce, můžeme mu naslouchat tak, aby si mohlo uvědomit, co se v něm děje, a mohlo hledat své řešení.

PODPOROVAT SAMOSTATNOST DÍTĚTE

Jak spolu s dětmi mluvit o tom, co potřebujete vy a co potřebují oni, a hledat společná řešení.

ZDRAVĚ „CHVÁLIT"

Jak podporovat vědomí vlastní hodnoty a pocit kompetentnosti, aby si vaše dítě věřilo a mělo vnitřní motivaci se dál rozvíjet.

KONSTRUKTIVNĚ VYJADŘOVAT NESOUHLAS S CHOVÁNÍM DÍTĚTE

Cokoliv dítě říká nebo dělá, naše mysl na to automaticky reaguje - interpretuje situaci. Tato interpretace bývá emočně zabarvená a může negativně ovlivňovat, jak přistoupíme k danému chování.

VYTVÁŘET SKUTEČNÉ DOHODY NAMÍSTO TRESTŮ

Jak spolu s dětmi mluvit o tom, co potřebujete vy a co potřebují oni, a hledat společná řešení.

PODPOROVAT DĚTI PŘI ŘEŠENÍ KONFLIKTŮ

Když se dítě nějak chová - tj. něco říká a dělá, chce si naplnit nějakou potřebu nebo víc potřeb. Když vnímáme, o jakou potřebu jde, máme větší šanci situaci uspokojivě řešit. 

PROHLUBOVAT VZTAH, I KDYŽ MÁME JINÉ NÁZORY

Když se dítě nějak chová - tj. něco říká a dělá, chce si naplnit nějakou potřebu nebo víc potřeb. Když vnímáme, o jakou potřebu jde, máme větší šanci situaci uspokojivě řešit. 

Syn cítí, že jeho slovo něco znamená, i když jsou mu jen 2...

„Snažím se synovi naslouchat a nebrat ho jako to děcko, které nic neví...  Třeba chce dělat hodně věcí sám, tak my ho necháváme, nezasahujeme. Tchýně s tchánem to mají tak, že nic nemůže dělat sám, protože je ještě malý... A on to potom říká sám! Já řeknu „Pojď, uděláme to a to...", a on řekne „To já ještě nemůžu, já jsem malinký...", a já říkám „Kdo ti to zas řekl??!!! Nejsi malinký! To je blbost! Když budeš chtít a snažit se, můžeš to udělat..." A je to na něm vidět, že ho necháváme být samostatný, cítí, že jeho slovo něco znamená!"   

DANA

Co je součástí kurzu?

pracovní sešit s aktivitami k trénování doma a zapisování zkušeností

2 živá vysílání během kurzu - otázky a odpovědi 

podpůrná skupina pro sdílení 

půlhodinová individuální reflexe s každým účastníkem na závěr kurzu

 

Výzkumy mozku potvrzují, že se v každém věku můžeme úspěšně měnit své zažité způsoby komunikace tak, abychom dětem pomáhali ke zdravé psychice a stabilitě a rozvíjeli vzájemné vztahy plné hloubky a důvěry.

Pojďte do toho se mnou!

 

 

 

Když o výchově přemýšlíte, určitě vás napadají situace, které vaši rodiče nevyřešili úplně dobře... I když věříte, že dělali to nejlepší, co uměli, nechcete jejich 'chyby' opakovat. Ale nestačí jen vědět, co nechci.

Nabízím vám podporu, abyste si ujasnili, co chcete, a dokázali to dát do praxe.

 

Přemýšlíte?...

„Má smysl do toho jít, když je všude tolik tipů na internetu, navíc je to dost velká časová investice...?“

Moje odpověď:

Kurz Respektující výchova je:

komplexní (nemusíte číst nebo sledovat tipy a skládat je dohromady),

systematický (postupujeme od dílčích dovedností k řešení složitějších situací)

intenzívní (vše budete trénovat doma po dobu 3 měsíců)

naživo (můžete se kdykoliv na cokoliv zeptat)!

 

Respektující výchova neznamená, že dítě může všechno.

Respektující výchova je ucelený, vědecky podložený systém komunikačních a emočních dovedností, které může naučit každý rodič!

 

Nejčastější dotazy
Je kurz pro mě vhodný, když s respektující výchovou teprve začínám, nebo už potřebuji něco vědět a umět?

K tomu, abyste z kurzu měli maximální prospěch, nepotřebujete žádné předchozí zkušenosti. Budete krůček po krůčku trénovat jednotlivé dovednosti a poznávat jejich vliv psychiku dítěte i vzájemné vztahy. Postupně se vám všechno propojí a budete u každé situace vědět "co s tím". Pro rodiče, kteří už zkušenost s respektující výchovou mají - tj. čtou knihy, sledují profily apod., je kurz příležitost systematicky trénovat a prohlubovat respektující komunikaci v praxi. 

Jak dlouhá jsou setkání a jak probíhají?

Každé setkání trvá 2 hodiny s krátkou pauzou uprostřed. Na začátku každého setkání (kromě prvního) probíhá reflexe toho, co se dělo v daném týdnu. V pracovním sešitě je uvedený na každý týden doporučený trénink - tj. čeho si všímat, co zkoušet a jak prohlubovat proces zapisováním zkušeností a postřehů. To, zda se účastník chce do reflexe zapojit, je zcela dobrovolné. Následují aktivity (interaktivní výklad, diskuze v plénu, individuální práce, práce ve skupinách, hraní rolí apod.), které postupně rozšiřují porozumění principům respektující komunikace. Na závěr shrnujeme nové poznatky a zadáváme doporučený trénink na další týden. Dotazy je možné klást v průběhu celého setkání i v závěru. 

Jak náročné jsou aktivity, které se mají dělat doma?

To, do jaké míry budete doma trénovat, záleží na vás a vaší motivaci. Nic tedy není povinné. Jde o pozorování různých situací, rozeznávání toho, co se v nich děje, zkoušení konkrétních dovedností, poslouchání videí a zapisování vlastních postřehů. Smyslem tohoto tréninku je prohlubovat a zintenzivňovat proces učení.    

Jaký je tedy rozdíl mezi respektující a volnou výchovou?

Zásadní rozdíl je v otázce hranic. Respektující výchova je výchova, kdy dítěti dávám jasné hranice, když jeho chování narušuje potřeby a pohodu jiných lidí nebo stanovená pravidla v místě, kde jsme. Dělám to ZPŮSOBEM, který bere ohled na základní lidské potřeby, stupeň vývoje a důstojnost dítěte. Volná výchova, jak je tento pojem používán v našem veřejném prostoru, znamená, že rodič z nějakého důvodu dítě nechává dělat to, co samo chce, nezasahuje, když dítě svým chováním omezuje ostatní nebo nerespektuje pravidla.  

Je lepší, když do kurzu půjdu i s partnerem/partnerkou?

Moje zkušenost je, že je to velmi prospěšné. Partneři se mohou doma podporovat v tom, co trénují, a tak prohlubovat celý proces a posilovat pocit vzájemnosti.  

Můžu kurz zaplatit po částech?

Ano, je možné platit ve dvou nebo třech splátkách. Napište mi a dohodneme podrobnosti.